Sitemize eklemek istediğiniz program veya makale varsa üstteki butona tıklayınız.

Kayan Menü Nettetek

iOS 11: iPhone ve iPad’iniz İçin Sekiz En Yeni Özellik

Eklenme: Eylül 19th, 2017
Ekleyen: SalihSari
iOS 11: iPhone ve iPad’iniz İçin Sekiz En Yeni Özellik
Oy ver

: iPhone ve iPad’iniz İçin

Apple’ın akıllı telefon ve tablet yazılımının yeni sürümü iOS 11 , özelleştirme ve çoklu görev eklemelerini içeriyor ve bugün 20.00 itibari ile indirilebilecek.

Apple’ın iOS 11 sürümü, bugün her yerden iPhone’larda ve iPad’lerde indirilebilecek ve Kontrol Merkezi’ni ilk kez özelleştirme yeteneği de dahil olmak üzere çeşitli yeni özellikler ekleyecek.Tüm iPhone’lar ve iPad’ler iOS 11’i çalıştıramazlar: bir iPhone 5S veya daha üst cihazlara sahip olan herkes kullanabilecek. Ancak son birkaç yılda satın alınan cihazların çoğunluğu Aygıt uygulamasıyla veya bir bilgisayardaki iTunes aracılığıyla güncellemeyi ücretsiz olarak indirebilecek.

Bir süre güncelleştirilmemiş daha eski bir uygulamanız varsa, 32-bit uygulamalar için destek kaldırıldığı için iOS 11’i kurduktan sonra çalışmayabileceği konusunda sizi şimdiden uyaralım.

 

1. Nihayet Kontrol Merkezi’ni kişiselleştirebilirsiniz

iOS 11 Kontrol Merkezini Özelleştirme Nettetek.NetEkranın altından hızlıca kaydırarak bulunan widget dolu ayarlar ekranı olan Kontrol Merkezi, aynı anda ekranda daha fazla uyacak şekilde yeniden tasarlandı. Ama muhtemelen en iyi yanı şu anda içinde olanları değiştirebilmen. Bir alarm veya kronometre düğmesi ister misiniz? Kolaylıkla düzenleyebileceksiniz.

Doğrudan Ayarlar uygulamasına gitmek için hala bir yol yok, ancak kablosuz ayarları gibi bazı widget’lara uzunca basarsanız, daha fazla seçenek içeren bir açılır pencere görürsünüz.

 

 

2. Çok daha fazla emoji

Daha fazla emoji ile iOS11 Nettetek.NetBazıları korkunç, bazıları ise mide bulandırıcı da olsa yeni emojilerin çok hoşunuza gideceğine eminiz.

Zombilerden, hayvanlara hatta bebeğini emziren kadınlara( işimize yarar mı bilinmez 😀 ) birçok yeni emoji ile daha keyifli yazışmalar sizleri bekliyor.

 

 

 

 

 

 

3. Dosyalar uygulaması

Dosyalar uygulaması iOS 11 Nettetek.Net

Apple her zaman, iOS’taki bir dosya sistemine gerçekten ihtiyacınız olmadığını savunmuştur. Gerekçesini ise “Bu mobil bir yazılımdır, bir masaüstü işletim sistemi değildir” diyerek belirtmiştir. Ancak iOS 11, bunu yapmak için kurnazca Dosyalar adlı yeni yerleşik bir uygulama ekledi.

Dosyalar, iPhone’unuzdaki veya iPad’inizdeki dosyalarınızı, iCloud Drive’daki ve hatta Google Drive gibi üçüncü taraf bulut depolarını da görüntüleyebilir.

 

4. Siri çevirileri

Siri, cümleleri Çince, Fransızca, Almanca, İtalyanca veya İspanyolca’ya çevirme özelliği de dahil olmak üzere iOS 11 altında birkaç yeni özellik kazandı.
Basitçe örnek vermek gerekirse internetiniz açıkken “İspanyolca’da elma nasıl söylüyorsun?” diyebilirsiniz.

 

5. Siri’ye yazın

Siri ile konuşmaktan nefret ederseniz, yine de klavye kullanarak soru sormak veya eylemler yapmak isterseniz şimdi yapabilirsiniz. Erişilebilirlik ayarları içinde “Siri’ye yaz” özelliğini etkinleştirin. Çok daha yavaştır ve dikkatli değilseniz Siri sesle yanıt verecektir (bunun için de bir ayar vardır), ancak bu yararlı olabilir.

 

6. Adblocking

İnternet üzerinden sizi takip eden bu reklamlar, reklam şirketlerinin hareketlerinizi izlemesini durduran varsayılan yeni bir özellik sayesinde yakında Safari’de geçmişte kaldı. Reklam endüstrisi “İnternetin ekonomik modelini sabote ediyor”; Apple, kullanıcı gizliliğini koruma çağrısı yapıyor.

 

7. iPad rıhtım

IOS 11’de, yeni çoklu görev sistemi de dahil olmak üzere, iPad’e özgü birkaç değişiklik var. En göze çarpan değişim, yeni bir iskele, Mac OS’deki iskeleye hiç benzemiyor ve ekranın altından yukarı doğru kaldırılarak çağrılabilir.

Buradan, son açılan uygulamalar veya kalabalıkların kalıcı bir listesini seçerek çoklu görev başlatmak için uygulamaları sürükleyip bırakabilirsiniz.

 

8. Klavyede aşağı doğru hızlıca kaydırın

Klavyede aşağı doğru hızlıca kaydırın Nettetek.Net

Başka bir iPad’e özgü değişiklik, alternatif karakterlere ulaşmak için sanal klavye tuşlarını aşağı doğru hızlıca kaydırma kabiliyetidir. Soru işaretinin tam durduğunda veya 4 numaralı harf için “r” harfi ile aşağı doğru hızlıca kaydırın. Tek elle yazarken, kaydırmayı ve doğru tuşa basmak için gerinmekten çok daha hızlıdır.

Yorum Yapabilirsiniz

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.