Sitemize eklemek istediğiniz program veya makale varsa üstteki butona tıklayınız.

Kayan Menü Nettetek
illustrator vs photoshop hangisi en iyi? Nettetek.Net

Hangisi daha iyi – Photoshop vs Illustrator?

Eklenme: Eylül 19th, 2017
Ekleyen: SalihSari
Hangisi daha iyi – Photoshop vs Illustrator?
Oy ver

illustrator vs photoshop hangisi en iyi? Nettetek.Net1988’de piyasaya çıkan bugün pek çok tasarımcı için tek program haline geldi. Başlangıçta fotoğrafçıların fotoğraflarını düzenlemeleri ve yönetmeleri için bir araç olarak oluşturulmuştur ve birçok kişi için bu ilk kullanımındadır. Bununla birlikte, mevcut geniş araç seçeneklerinden dolayı, şimdi bundan çok daha fazlasını sunuyor.

, hayatını 1987’de Photoshop’tan biraz önce başlattı ve öncelikle grafik tasarımının dizgi ve logo alanları için oluşturulmuştur. , hem grafik tasarımcıların hem de dijital sanatçıların birçok farklı dijital ürün çeşidi oluşturması için bir araç olarak görülüyor. Her ikisi de artık Adobe’nin güçlü Creative Cloud paketinin bir parçası.

Ancak belirli görevler için hangisi daha iyi ve genel olarak hangisi iyi? Açıkçası, cevap belirli duruma göre değişecektir, ancak burada genel olarak en iyisi olduğunu düşündüğüm aracın geniş bir bakış açısını ortaya koyacağım. Tecrübeleriniz farklıysa, görüşlerini makalelerinizin altındaki yorumlarda paylaşın lütfen!

 

Logo tasarımı için

Logo Tasarım Nettetek.NetIllustrator’u kullanmak, logonuzun bir bitmapin parçası olmayan bir vektör nesnesi olacağı anlamına gelir.

Her iki program da ‘logo’ oluşturabilirken, korunabilirlik ve logonuzun kullanımı hakkında düşünmek zorundasınız. Başlangıç boyutları önceden tanımlanmış olabilse de, birçok farklı malzemede birçok kez kullanılması muhtemel olduğu için bir logo yeniden boyutlandırılmalı ve yeniden şekillendirilmelidir.

Photoshop’ta oluşturulan bir bitmap grafiği, pixilation veya kalite kaybı olmaksızın yeniden boyutlandırılamaz. Bunu göz önünde tutarak, Illustrator uygulamasını kullanmak, logonuzun bir bitmapin parçası olmayan bir vektör nesnesi olduğu anlamına gelir. Yani tüm kalitesini korurken yeniden şekillendirilebilir ve yeniden boyutlandırılabilir. Photoshop’un logo tasarımında bir yeri vardır ancak çoğunlukla Illustrator her zaman ilk tercihiniz olmalıdır.

Logo tasarımı kazananı: Illustrator

 

Web tasarımı için hangisi daha iyidir?

Web Tasarım Nettetek.NetBirçok tasarımcı (kendim dahil) için burada genellikle ilk tercih Photoshop’tur. Photoshop grafikleri piksel tabanlı bir bitmap üzerine oturtulduğunda, ekran medyasında tasarım yapmak için tek seçenek gibi görünüyor.

 

Bununla birlikte, kullanıcı ara yüzlerini tasarlarken Illustrator, Photoshop’un yapamayacağı pek çok avantaj sağlayabilir. İlk olarak, Illustrator uygulamasını kullanarak işi çok daha hızlı hale getiriyor – barizce yeniden boyutlandırma noktaları var. Illustrator, yeniden kullanılabilir bileşenler oluşturmak için de mükemmel. Illustrator’daki sembol panelini kullanarak, tekrar tekrar kullanılabilen ve birçok kez değiştirilebilen simgeler ve form öğeleri kütüphanesi oluşturabilirsiniz.

Daha tutarlı

Bu sadece iş akışınızı hızlandırmakla kalmaz, aynı zamanda tasarımınızı daha tutarlı hale getirecektir. Ayrıca, daha duyarlı ve çevik bir web ortamına geçerken, boyutlandırılabilir grafikler için daha fazla (yani, SVG ve piksel yazı tipleri) ihtiyaç duyacağız. Web sitelerimiz için birçok farklı boyutta tutarlı olmayı düşünüyor olsaydık, web sitelerinin grafikleri kesinlikle uygun olurdu.

Çoğunlukla, Photoshop hala burada kazanan. Illustrator’u tamamen boşa çıkaramayız. Çoğu zaman Illustrator, UI’leri tasarlarken iş akışının daima bir parçasıdır, ancak çalışmaların çoğu Photoshop’ta yapılır.

kazananı: Photoshop

 

İllüstrasyon için hangi araç daha iyidir?

İllüstrasyon Nettetek.Netllustrator, temiz, grafik illüstrasyonlar için en iyisidir; bu arada Photoshop, fotoğraf esaslı illüstrasyonlar için daha iyidir.

Illustrator burada bariz bir seçim gibi görünse de, aslında resimleme türüne bağlı. Resimler çoğunlukla kâğıt üzerinde başlar, çizimler taranır ve renklendirilmek üzere bir grafik programına getirilir. Daha önce de belirttiğimiz gibi, Illustrator ile temiz, genişletilebilir grafikler oluşturabiliriz, bunların çoğu kolayca tekrar kullanılabilir.

Illustrator, temiz, grafik illüstrasyonlar için tavsiyem olacaktı. Oysa ben çok ayrıntılı ve fotoğraf manipülasyonu gerektiren fotoğraf temelli illüstrasyonlar için Photoshop’u öneririm. Çoğu durumda, tasarımcılar illüstratör için her ikisinin de bir karışımını kullanır, hepsi oluşturduğunuz illüstrasyon türüne bağlıdır.

İllüstrasyon kazananı: Berabere

 

Eskiz için hangi araç daha iyi?

Eskiz plan çizimi Nettetek.NetIllustrator hızlıca eskiz oluşturmak için kullanımı daha kolaydır.

Bu, hemen hemen tüm tasarımlı varlıkların hayatlarını başlattığı, plan gibi olan iskelettir. Genellikle bir kalem ve kağıt herkesin başlangıç noktasıdır, ancak pek çok dijital reklam öğesi yalnızca bir grafik düzenleme programına atlayıp oradan eskiz çekmeye başlar.

Bunu her iki programda da etkili bir şekilde yapabilirsiniz, ancak benim için Illustrator, bu görev için çok daha hızlı ve daha kolaydır. Eskizler oluştururken öğeleri kolayca yeniden boyutlandırma, kullanma ve yeniden kullanma yeteneği önemlidir.

 

Eskiz kazananı: Illustrator

 

Sonuç

Kazanan yok! Mecazi olarak iki program arasında rekabetçi bir mücadele ortaya koymak için elimden geleni yaptım 🙂

Aslında kazanan ne için çalıştığınıza ve nasıl çalıştığınıza bağlı.

Hem web tasarımcısı, grafik tasarımcısı, moda tasarımcısı, illüstratör veya başka herhangi bir dijital reklam öğesi olsun, çoğu tasarımcı için hem Photoshop hem de Illustrator hakkında sağlam bir anlayışa sahip olmak çok önemlidir. Bu programları iyi bilmek, görev için en iyi programı seçmenizi ve mümkün olan en iyi çıktıyı yaratmanızı sağlayacaktır.

Birçok tasarımcı, hangi çalışmalar için hangi programı tercih ettiğini rahatlıkla belirtebilir. Fakat iki program arasında kesin bir yargıyla tercih yapılmamalıdır. En önemlisi, her iki programı tanımak ve iyi biliyorsanız onu bir tasarımcı olarak sorumluluğunuz haline getirmenizdir. Yani iki programı da elinizden geldiğince öğrenmek ve her çalışmanız için anlık olarak en iyi programı seçmelisiniz.

Yorum Yapabilirsiniz

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.