Sitemize eklemek istediğiniz program veya makale varsa üstteki butona tıklayınız.

Kayan Menü Nettetek
Sanal para nedir? Sanal para ve tarihi hakkında bilmeniz gerekenler... Nettetek.Net

Sanal Para Nedir?

Eklenme: Eylül 19th, 2017
Ekleyen: SalihSari
Sanal Para Nedir?
Oy ver

Sanal para nedir? Sanal para ve tarihi merak ettikleriniz…

Muhtemelen her geçen gün Bitcoin ve diğer kripto para birimleri için fiyat dalgalanmaları hakkında haberlerle boğuştunuz, ancak kimse şimdiye kadar bir sanal para denilen şeylerin tam olarak ne olduğunu açıkladı mı? Kripto para biriminin geçmişi hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız benimle gelin ve geçmişe bakalım.

2008’de, Satoshi Nakamoto adlı bir adam çok farklı bir proje üzerinde çalışırken Bitcoin’i keşfetti. Bitcoin’i ilan ettiğinde, onun bir ” Eşler Arası Elektronik Nakit Sistemi” olduğunu söyledi. Bu da, bunu geliştirmeye çalışan birçok insanı kastedilen bir şeydi.

Çift harcamanın önlenmesi için bir eşler arası ağ kullanan yeni bir elektronik nakit sistemi olan Bitcoin’in ilk sürümünü duyurdu. Hiçbir sunucu veya merkezi otorite olmadan tamamen merkezsizleşmiştir.. – Satoshi Nakamoto, 09 Ocak 2009, SourceForge’da Bitcoin’i duyurdu.

Satoshi, merkezi bir sistemin işe yaramayacağını fark ettikten sonra, merkezden uzak bir yaklaşımla, eşler arası dosya paylaşım ağı gibi bir yol izlemeye karar verdi. Bu küçük değişiklik Bictoin’i para birimi olarak doğurdu.

Dijital nakitin işe yaraması için hesaplar, bakiyeler ve işlemlerin kaydını içeren bir ödeme ağına ihtiyacınız vardır, böylece birisi iki farklı işlem için aynı miktarda dijital nakit kullanamazsınız. Bu merkezi bir sistemdir. Merkezi olmayan bir sistemde sunucu yoktur, bu nedenle ağdaki her varlık işi yapmak zorundadır. Bu, sistemdeki her eşin, çift harcamayı önlemek için işlem listesine sahip olması gerektiği anlamına gelir.

Teorik olarak eğer bir varlık yanlış numaralara sahipse, her şey başarısız olur, çünkü her bir hakem her bir cümleyle aynı fikirde değilse fikir birliği yoktur ve sistem çalışamaz. Satoshi tüm bunları Bitcoin ile değiştirdi. Bitcoin merkezi bir otoriteye ihtiyaç duymadan uzlaşmayı sağladı

Kripto para birimi nedir?

Belirli koşulları yerine getirmeksizin hiç kimse değiştiremeyen bir veritabanındaki kripto para biriminin – sınırlı girdilerin tanımı. Karışık görünebilir, ancak bulacağınız en basit açıklama budur. Nakit parayla bir satın alma düşünün, bir çift ayakkabı satın almak istiyorum, ancak fiyat belirli bir miktarda para gerektirir. Nakit dünyasında, bu belirli bir şartı yerine getiren bir veritabanı girişi olacaktır – ürünün fiyatı.

Nasıl işler?

Daha önce de söylediğimiz gibi, bu ağın amacı, gezegendeki her işlemi takip etmektir. Bitcoin ile bir ödeme yaparsanız, ağdaki her eşiniz bir satın alma yaptığınızı ve bu kaydın veritabanında saklandığını bilecektir.

Yorum Yapabilirsiniz

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.